Soběstačný víkend

„…takže bych to viděl na přelom ledna a února 2014. Do té doby máme dost času naučit se, jak potravu vypěstovat v co největším množství a nejlepší kvalitě a jak ji uchovat přes zimu.“

Tak nějak to začalo. Vymrcňákovi, Sepštákovi a my, Vlvejšovi. Celkem je nás dvanáct, z toho polovina dětí, věkové rozmezí 3 – 41 let. Všichni disponujeme pozemkem. Vymrcňákovi mají zavezenou kamennou navážku na Příbramsku, odhaduji to na nějakých 500 metrů, Sepštákovi disponují okrasnou zahradou zhruba stejně velkou na Berounsku a my v Kralupech nad Vltavou využíváme 200 metrů zahrady, převážně užitkové.

Během příštího roku musíme vypěstovat sdostatek potravin pro přežití tří dnů v předjaří 2014, nesmíme nic koupit, živit se budeme jen z vlastních zdrojů. Strava by měla být rozmanitá, nechceme žrát tři dny od rána do noci brambory. Jde o to opatřit si stravu chutnou (to především) a výživnou a dokázat jí uchovat přes zimu v poživatelném stavu. A hlavně nehladovět.

Povoleno máme pro začátek několik ústupků. První a největší je mrazák. Nevím jak ostatní, ale já ho nechci moc využívat, raději se naučím potraviny konzervovat, nicméně mrazák je mrazák. Pokud se celý plán povede, další ročník už bude bez mrazáku. Druhým ústupkem je sůl v rozumném množství. Obětavosti se samozřejmě meze nekladou a pokud bude někdo z nás chtít sůl na dovolené u moře těžit odpařováním – prosím.

Všichni se těšíme, včetně dětí, a intenzivně sháníme informace kde se dá. Chceme se toho naučit co nejvíc, chceme oživit málem zapomenuté postupy, chceme se bavit a hlavně si chceme dokázat, že to zvládneme s humorem i nadsázkou. Zde hodlám průběžně informovat ostatní členy naší skupiny i okolí, které tenhle pokus zajímá, chci tu uchovat všechny zkušenosti, které načerpáme, postupy, recepty, úspěchy i nezdary.

2 komentáře u „Soběstačný víkend

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..